Quantcast
skip navigation

Schedules posted for 2019-20 Minnesota high school boys' basketball season

By Paul Patane, SportsEngine, 12/02/19, 3:45PM CST

Share

The season begins on Nov. 27, but things really begin to heat up on Nov. 30.


Click the image to view the full 2019-20 Minnesota boys' basketball schedule.

The 2019-20 Minnesota boys’ high school basketball season begins next Wednesday with a couple games slated, but it’s the weekend following Thanksgiving when the new campaign really kicks into gear, starting on Nov. 30 with the second annual Breakdown Big 12 Classic at Champlin Park High School.

Teams participating in this year’s Big 12 Classic include DeLaSalle, which faces Waseca in a matinee matchup, and Hopkins, which collides with Park Center later in the afternoon.

DeLaSalle and Waseca faced off in the Class 3A state championship game last season, with the Islanders winning 63-56 to claim the hardware. DeLaSalle has made eight consecutive state tournaments and won seven of those tourneys, so the Islanders will likely come out swinging to show they have what it takes to extend their dynasty another season.

Like the Islanders, Hopkins is coming off a banner year, as the Royals defeated Lakeville North 55-40 to win the Class 4A state championship. Park Center also made the Class 4A state tournament last season, where the Pirates won the third-place consolation game after being eliminated by Lakeville North 47-45 in a semifinal matchup. A season-opening duel between these teams makes a good primer to see where each team stands to start the new season.

Another signature tournament takes place the following week in the west metro, as the Lindbergh Center in Hopkins hosts the annual Breakdown Tip Off Classic on Dec. 7. Thirty-two varsity teams will play as part of the showcase, with host Hopkins taking on Shakopee, which stitched together 21 regular-season wins a year ago. The showcase ends with a tilt between North St. Paul and Spring Lake Park that evening.

After the new year, playoff aspirations will take center stage, as teams slug it out for section playoff seeding, premium matchups will be played that will serve as postseason primers and conference championship banners will be claimed.

Lake City, which made last spring’s Class 2A state semifinals, faces Class 2A, Section 1 rival La Crescent on Feb. 13. Last season, the Tigers toppled La Crescent 61-43 in the section semifinals.

Minnehaha Academy, which has won the last three Class 2A state titles, has stacked the end of its regular season with challenging tilts, including with DeLaSalle on Feb. 22 and Minneapolis North on Feb. 27. The Redhawks triumphed 69-52 over Minneapolis North to win last year’s state championship.

State tournament action will take place from March 18 through March 21, with tourney games being played at Concordia University in St. Paul, and in Minneapolis at Williams Arena on the campus of the University of Minnesota and at Target Center, where each of the championship matchups will take place.

Click here to view the full season schedule, or go to the “Search” box at the top right corner of the page and type the name of your favorite team into “Team Finder” for that program’s specific schedule.

If your team’s schedule isn’t posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportngin.com.

Basketball Hub Headlines

Feed for https://www.startribune.com/sports/index.rss2

Tag(s): Home  MSHSL Conferences  Arrowhead   Cherry  Ely  Mountain Iron-Buhl  North Woods  Northeast Range  Big Nine  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Owatonna  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Northfield  Red Wing  Big South  Big South West  Jackson County Central  Luverne  Marshall   Pipestone Area  Redwood Valley  Windom  Worthington  Big South East  Blue Earth Area  Fairmont  New Ulm  St. James  St. Peter  Waseca  Camden  Camden North  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  MACCRAY  Renville County West  Lac qui Parle Valley  Camden South  Minneota  Canby  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Yellow Medicine East  Lakeview  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Paynesville Area  Gopher  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Maple River  Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Granite Ridge  Albany  Becker  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Great River  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Hiawatha Valley Blue  Cannon Falls  Goodhue  Zumbrota-Mazeppa  Kenyon-Wanamingo  Triton  Hayfield  Hiawatha Valley Gold  Rochester Lourdes  Byron  Kasson-Mantorville  Stewartville  Lake City  Pine Island  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Campbell-Tintah  Cannon Valley  Circle of Life  CHOF  Duluth East  E.C.H.O.  Faith Christian  Fond du Lac Ojibwe  Four Directions  Fourth Baptist  Hope Christian  Grand Rapids  Immanuel Lutheran  Lake Region  Lakeview Christian  Mesabi Academy  MetroTech Career Academy  Minnetonka Christian  Moorhead  New Century Academy  Red Lake County  Rochester Home School  St. Cloud Christian  Valley Christian  Minnesota Transitions Charter  St. Cloud Christian  Hope Christian  Community Christian  Metro Deaf School  St. Paul Preparatory  Metro Schools College Prep  IHSL  Lincoln International  Minneapolis College Prep  North Metro  South Metro  Heritage Academy  Kaleidoscope Charter  Iron Range  Chisholm  Hibbing  Virginia  International Falls   Mesabi East  Eveleth-Gilbert  Greenway  Deer River  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Duluth Denfeld  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  St. Thomas Academy  Simley  South St. Paul  Tartan  Hastings  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Richfield  Chanhassen  Chaska  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids Area  Pequot Lakes  Staples-Motley  Aitkin  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Patrick Henry/FAIR  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  Le Sueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United   Southwest Christian  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  MCAA  Heritage Christian  Legacy Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  New Life Academy  PACT  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  West Lutheran  Northern Lakes  Bigfork  Hill City  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  North Tri-County  Goodridge-Grygla-Gatzke  Clearbrook-Gonvick  Sacred Heart  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Northwest  Crookston  East Grand Forks  Roseau  Thief River Falls  Warroad  Northwest Suburban  Northwest Suburban - North  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Northwest Suburban - West  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Wadena-Deer Creek  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  West Central Area  Pine To Prairie  Pine to Prairie - North  Bagley  Fosston  Climax-Fisher  Fertile-Beltrami  Win-E-Mac  Pine to Prairie - South  Ada-Borup  Norman County East/Ulen-Hitter  Lake Park-Audubon  Mahnomen/Waubun  Park Christian  Norman County West  Polar  Polar - Big  Esko  Barnum  Moose Lake-Willow River  Two Harbors  South Ridge  Cook County  Polar - Small  Carlton  Cromwell-Wright  Floodwood  McGregor  Silver Bay  Wrenshall  Prairie  Browerville  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  St. John's Prep  Swanville  Upsala  Red Rock  Adrian-Ellsworth  Edgerton  Heron Lake-Okabena/Fulda  Hills-Beaver Creek  Mountain Lake Area-Comfrey  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Westbrook-Walnut Grove  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Six Star  Badger-Greenbush-Middle River  Kittson County Central  Northern Freeze  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  Lake of the Woods   South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  East Division  Mabel-Canton  Houston  Spring Grove  Lanesboro  Schaeffer  West Division  LeRoy-Ostrander  Glenville-Emmons  Grand Meadow  Lyle-Pacelli  Randolph  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Comm. of Peace  Cristo Rey Jesuit  Hope Academy  Prairie Seeds  Eagle Ridge Academy  Nova Classical  Twin Cities Academy/Great Rive  Groves Academy  Learning for Leadership  Liberty Classical  Math & Science  MN Academy for the Deaf  Lakes International Language  Academy for Sciences & Agricul  Chesterton Academy  Hmong Academy  North Lakes  Shattuck-St. Mary's  Avail Academy  Hiawatha  Three Rivers  Three Rivers - East  Caledonia  Fillmore Central  Lewiston-Altura  Rushford-Peterson  Winona Cotter  La Crescent  Three Rivers - West  Chatfield  Dover-Eyota  Kingsland  Plainview-Elgin-Millville  St. Charles  Southland  Wabasha-Kellogg  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Cedar Mountain  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Tri-Metro West  Brooklyn Center  Columbia Heights  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  Tri-Metro East  Concordia Academy  St. Agnes  St. Anthony   St. Croix Lutheran  Valley  Alden-Conger  Cleveland  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Martin County West  Nicollet  St. Clair  Truman/Martin Luther/GHEC  Mankato Loyola  Janesville-Waldorf-Pemberton   West Central  Benson  Melrose Area  Minnewaska Area  Morris Area  Sauk Centre  Atwater-Cosmos-Grove City  Montevideo  BOLD  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family  Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Rockford  Watertown-Mayer  EMAC  United Christian  Skyline  Ubah Medical Academy  Maplewood Academy  Victory Christian