Quantcast
skip navigation

State Champions

YEAR CLASS CHAMPION (RECORD) SEC./RG. RUNNER-UP SEC./RG. SCORE
1913 - Fosston (14-1) 8 Mountain Lake 2 29-27
1914 - Stillwater (14-2) 4 Winona 1 30-4
1915 - Red Wing (15-1) 4 Mountain Lake 2 30-18
1916 - Virginia (13-2) 7 St. Paul Mechanic Arts 4 20-9
1917 - Rochester (11-2) 1 Mountain Lake 2 19-8
1918 - Waseca (13-0) 1 Duluth Central 7 29-10
1919 - Albert Lea (17-0) 1 New Ulm 3 37-8
1920 - Red Wing (15-2) 4 Mankato 2 21-10
1921 - Minneapolis Central (13-1) 5 New Ulm 3 19-15
1922 - Red Wing (19-0) 4 Madison 3 34-27
1923 - Aurora (17-2) 7 Austin 1 24-14
1924 - Two Harbors (21-2) 7 Minneapolis South 5 21-12
1925 - St. Paul Mechanic Arts (17-1-1) 4 Buffalo 5 20-8
1926 - Gaylord (20-3-1) 3 Gilbert 7 13-9
1927 - Minneapolis South (12-5) 5 Excelsior 5 32-13
1928 - Moorhead (19-3) 6 Minneapolis Edison 5 29-16
1929 - Moorhead (24-3) 6 Red Wing 4 20-16*
1930 - St. Paul Mechanic Arts (22-2) 4 Moorhead 6 23-13
1931 - Glencoe (16-3) 3 Buffalo 5 22-14
1932 - Thief River Falls (23-0) 8 Chisholm 7 21-15
1933 - Red Wing (22-3) 4 Minneapolis North 5 16-13
1934 - Chisholm (21-2) 7 St. Paul Mechanic Arts 4 29-27
1935 - Austin (16-6) 1 Glencoe 3 26-24*
1936 - Bemidji (21-4) 8 Wadena 6 26-20
1937 - Minneapolis Edison (15-1) 5 Virginia 7 37-24
1938 - Thief River Falls (27-0) 8 Minneapolis North 5 31-29
1939 - Mountain Lake (23-1) 2 Minneapolis Marshall 5 37-31
1940 - Breckenridge (28-3) 6 Red Wing 4 43-40
1941 - Buhl (26-3) 7 Red Wing 4 31-29
1942 - Buhl (28-0) 7 Marshall 3 30-29
1943 - St. Paul Washington (22-2) 4 Alexandria 6 52-33
1944 - Minneapolis Patrick Henry (24-1) 5 Crosby-Ironton 6 46-44
1945 - Minneapolis Patrick Henry (24-1) 5 Ely 7 66-35
1946 - Austin (22-3) 1 Lynd 3 62-31
1947 - Duluth Denfeld (22-3) 7 Crosby-Ironton 6 46-44
1948 - Bemidji (28-3) 8 Hopkins 5 38-29
1949 - St. Paul Humboldt (19-5) 4 Mankato 2 47-35
1950 - Duluth Central (24-3) 7 Robbinsdale 5 42-40
1951 - Gilbert (26-1) 7 Canby 3 69-52
1952 - Hopkins (25-1) 5 South St. Paul 4 42-29
1953 - Hopkins (23-0) 5 Hibbing 7 58-47
1954 - Brainerd (23-3) 6 Bemidji 8 49-47
1955 - Minneapolis Washburn (22-1) 5 Austin 1 67-58
1956 - Minneapolis Roosevelt (20-3) 5 Blue Earth 2 101-54
1957 - Minneapolis Roosevelt (27-0) 5 Red Wing 4 59-51
1958 - Austin (20-3) 1 Brainerd 6 68-63
1959 - Wayzata (23-4) 5 Carlton 7 55-41
1960 - Edgerton (27-0) 2 Austin 1 72-61
1961 - Duluth Central (27-0) 7 Bemidji 9 51-50
1962 - St. Louis Park (22-2) 5 South St. Paul 4 62-57
1963 - Marshall (25-1) 3 Cloquet 7 75-74
1964 - Luverne (20-5) 2 Rochester 1 72-66
1965 - Minnetonka (22-4) 5 Faribault 1 71-60
1966 - Edina (26-0) 5 Duluth East 7 82-75*
1967 - Edina (27-0) 5 Moorhead 6 72-55
1968 - Edina (26-1) 5 Moorhead 6 70-45
1969 - Rochester John Marshall (23-1) 1 Duluth Central 7 58-42
1970 - Sherburn (26-0) 2 South St. Paul 4 78-62
1971 A Melrose (24-3) 6 Red Wing 1 64-53
1971 AA Duluth Central (23-1) B North St. Paul G 54-51
1971 Playoff Duluth Central B Melrose 6 54-43
1972 A St. James (29-0) 2 Melrose 6 57-55
1972 AA Mounds View (21-5) F Austin A 62-54
1972 Playoff St. James 2 Mounds View F 60-52
1973 A Chisholm (27-1) 7 Melrose 5 53-52
1973 AA Anoka (24-2) G Richfield E 58-54
1973 Playoff Anoka G Chisholm 7 63-56
1974 A Melrose (27-0) 6 Mound 5 38-32
1974 AA Bemidji (22)3) B Richfield E 52-50
1974 Playoff Melrose 6 Bemidji B 58-42
1975 A Chisholm (27-1) 7 St. Paul Mechanic Arts 4 44-33
1975 AA Little Falls (26-1) C Robbinsdale F 54-49
1975 Playoff Little Falls C Chisholm 7 54-50
1976 A Marshall-University (28-0) 5 Mankato Wilson 4 65-59*
1976 AA Bloomington Jefferson (27-0) 6 Hibbing 7 60-51
1977 A Winona Cotter (25-2) 1 Pelican Rapids 6 60-47
1977 AA Prior Lake (24-4) 2 Duluth Central 7 52-49
1978 A Lake City (25-1) 1 Breckenridge 6 60-44
1978 AA Prior Lake (24-1) 2 St. Louis Park 6 44-33
1979 A Lake City (26-0) 1 Howard Lake-Waverly 5 63-50
1979 AA Duluth Central (22-3) 7 St. Paul Central 3 62-54
1980 A Bird Island-Lake Lillian (23-3) 4 Lake of the Woods 8 78-74**
1980 AA Minneapolis North (23-2) 5 St. Cloud Tech 8 60-53
1981 A Bird Island-Lake Lillian (16-10) 4 Winona Cotter 1 49-47**
1981 AA Anoka (21-4) 4 Austin 1 61-53
1982 A Winona Cotter (23-2) 1 Chisholm 7 48-46
1982 AA Bloomington Jefferson (23-1) 6 Duluth East 7 59-51
1983 A Barnum (26-0) 7 Luverne 2 53-47
1983 AA Woodbury (24-0) 3 Coon Rapids 4 56-50*
1984 A Pelican Rapids (24-2) 6 Winona Cotter 1 57-55
1984 AA White Bear Lake (26-0) 4 Minneapolis North 5 51-47
1985 A DeLaSalle (26-2) 4 Winona Cotter 1 56-46
1985 AA White Bear Lake (26-0) 4 Minneapolis North 5 67-62
1986 A Le Sueur (26-2) 4 Staples 6 55-43
1986 AA Bloomington Jefferson (23-4) 6 Duluth Central 7 52-51
1987 A Norman Count West (26-2) 8 Crosby-Ironton 5 70-58
1987 AA Bloomington Jefferson (26-0) 6 Blaine 4 54-37
1988 A DeLaSalle (26-1) 5 Russell-Tyler-Ruthton 3 58-36
1988 AA Rocori (26-0) 8 Robbinsdale Armstrong 6 66-56
1989 A Rushford (26-2) 1 Russell-Tyler-Ruthton 3 64-52
1989 AA Owatonna (24-1) 1 Robbinsdale Armstrong 6 45-43*
1990 A Lake City (26-2) 1 Mankato Loyola 2 52-51
1990 AA Owatonna (23-2) 1 Minneapolis North 5 72-26
1991 A Chisholm (29-1) 7 Westbrook-Walnut Grove 2 77-61
1991 AA Cretin-Derham Hall (27-1) 3 Minneapolis Roosevelt 5 74-62*
1992 A Austin Pacelli (19-11) 1 DeLaSalle 4 68-62
1992 AA Anoka (25-3) 4 Cretin-Derham Hall 3 50-47
1993 A Maple River (29-1) 2 Bethlehem Academy 1 33-29
1993 AA Cretin-Derham Hall (28-1) 3 Anoka 4 56-44
1994 A St. Agnes (25-5) 4 Morris Area 6 78-71
1994 AA Minneapolis Washburn (27-1) 5 Hopkins 6 66-65
1995 - Minneapolis North (30-0) 5AA Staples-Motley 6A 54-52
1996 - Minneapolis North (26-1) 5AA Fertile-Beltrami 8A 80-47
1997 A Hancock (26-2) 5A Wabasso 3A 60-58
1997 AA Caledonia (29-0) 1AA DeLaSalle 4AA 69-47
1997 AAA Simley (25-3) 3AAA New Prague 1AAA 61-47
1997 AAAA Minneapolis North (25-3) 2AAAA Stillwater Area 3AAAA 61-53
1998 A Norman County East (27-2) 6A Carlton 7A 75-48
1998 AA DeLaSalle (24-3) 4AA Long Prairie-Grey Eagle 8AA 53-52
1998 AAA St. Thomas Academy (22-6) 3AAA Minneapolis Patrick Henry 5AAA 60-49
1998 AAAA Minnetonka (25-2) 5AAAA Eagan 1AAAA 65-57
1999 A Southwest MN Christian (24-1) 3A Hillcrest Lutheran Academy 5A 63-50
1999 AA DeLaSalle (21-3) 4AA Watertown-Mayer 5AA 50-44
1999 AAA St. Paul Highland Park (24-2) 3AAA Rocori 8AAA 56-48
1999 AAAA Mounds View (21-3) 4AAAA Minnetonka 5AAAA 69-64
2000 A Southwest MN Christian (28-1) 3A Win-E-Mac 8A 72-61
2000 AA Litchfield (30-0) 5AA Waterville-Elysian-Morristown 2AA 42-28
2000 AAA Minneapolis Patrick Henry (28-1) 5AAA St. Thomas Academy 3AAA 59-45
2000 AAAA Minneapolis North (26-1) 5AA Fertile-Beltrami 8A 80-47
2001 A Southwest MN Christian (25-4) 3A Christ's Household of Faith 4A 65-55
2001 AA Kenyon-Wanamingo (28-3) 1AA Hayfield 2AA 52-30
2001 AAA Minneapolis Patrick Henry (28-2) 5AAA St. Thomas Academy 3AAA 74-61
2001 AAAA Osseo (30-1) 5AAAA Duluth East 8AAAA 73-48
2002 A Southwest MN Christian (27-2) 3A Ortonville 5A 66-56
2002 AA Litchfield (30-2) 5AA Lewiston-Altura 1AA 62-51
2002 AAA Minneapolis Patrick Henry (30-3) 5AAA Red Wing 1AAA 61-44
2002 AAAA Hopkins (28-2) 5AAAA Bloomington Jefferson 4AAAA 54-40
2003 A Mankato Loyola (32-0) 2A Ellsworth 3A 65-55
2003 AA Litchfield (30-2) 5AA DeLaSalle 4AA 51-33
2003 AAA Minneapolis Patrick Henry (26-6) 5AAA Sauk Rapids-Rice 8AAA 69-55
2003 AAAA Minneapolis North (28-3) 2AAAA Osseo 7AAAA 82-73**
2004 A Russell-Tyler-Ruthton (23-6) 3A Nashwauk-Keewatin 7A 59-29
2004 AA Braham (31-2) 6AA Martin County West 2AA 73-47
2004 AAA Mankato West (24-4) 2AAA Red Wing 1AAA 50-42
2004 AAAA Chaska (30-2) 2AAAA Burnsville 6AAAA 71-57
2005 A Russell-Tyler-Ruthton (28-3) 3A Rushford-Peterson 1A 58-55
2005 AA Braham (33-0) 6AA Crookston 8AA 63-39
2005 AAA Shakopee (31-1) 5AAA Richfield 3AAA 57-46
2005 AAAA Hopkins (31-1) 2AAAA Eastview 6AAAA 71-60**
2006 A Rusford-Peterson (23-9) 1A Ellsworth 3A 55-52
2006 AA Braham (31-2) 6AA Breck 4AA 72-53
2006 AAA DeLaSalle (27-5) 5AAA Duluth East 7AAA 65-47
2006 AAAA Hopkins (30-2) 2AAAA Robbinsdale Cooper 5AAAA 69-53
2007 A Ellsworth (32-1) 3A Cass Lake-Bena 6A 74-73
2007 AA Holy Family Catholic (25-7) 4AA Maple River 2AA 60-57*
2007 AAA St. Thomas Academy (30-2) 3AAA Benilde-St. Margaret's 5AAA 56-40
2007 AAAA Buffalo (28-3) 8AAAA Robbinsdale Armstrong 5AAAA 67-65
2008 A Ellsworth (31-2) 3A Minnesota Transitions 4A 81-63
2008 AA New London-Spicer (33-1) 6AA Crosby-Ironton 8AA 59-51
2008 AAA Benilde-St. Margaret's (29-3) 6AAA St. Thomas Academy 1AAA 58-52
2008 AAAA Minnetonka (28-3) 6AAAA Henry Sibley 4AAAA 68-59
2009 A Granada-Huntley-East Chain (29-0) 2A Ellsworth 3A 62-54*
2009 AA Pelican Rapids (33-0) 8AA St. Bernard's 4AA 80-68
2009 AAA Minneapolis Washburn (26-5) 6AAA Mankato West 2AAA 58-45
2009 AAAA Hopkins (31-0) 6AAAA Osseo 5AAAA 69-59
2010 A Minnesota Transitions Charter (30-3) 4A Sebeka 5A 61-52
2010 AA New London-Spicer (32-2) 6AA Crosby-Ironton 8AA 62-52
2010 AAA St. Paul Johnson (32-0) 4AAA Grand Rapids 7AAA 59-55
2010 AAAA Hopkins (32-0) 6AAAA St. Cloud Tech 8AAAA 76-56
2011 A Springfield (26-3) 2A Belgrade-Brooten-Elrosa 6A 70-58
2011 AA Perham (31-1) 8AA Rochester Lourdes 1AA 45-37
2011 AAA Orono (28-4) 5AAA Columbia Heights 3AAA 85-76
2011 AAAA Hopkins (31-1) 6AAAA Eden Prairie 2AAAA 64-52
2012 A Belgrade-Brooten-Elrosa (33-0) 6A Southwest MN Christian 3A 54-45
2012 AA Plainview-Elgin-Millville (27-6) 1AA Litchfield 6AA 55-39
2012 AAA DeLaSalle (26-6) 3AAA Minneapolis Washburn 6AAA 57-56*
2012 AAAA Osseo (30-2) 5AAAA Lakeville North 1AAAA 49-47
2013 A Southwest MN Chriatian (30-1) 3A Maranatha Christian Academy 4A 81-73
2013 AA Minnehaha Academy (26-6) 4AA Litchfield 6AA 56-54
2013 AAA DeLaSalle (30-1) 3AAA Austin 1AAA 50-33
2013 AAAA Apple Valley (31-1) 3AAAA Park Center 5AAAA 74-57

* Overtime   ** Double overtime

Source: Minnesota State High School League

Most Popular